A 10. A és 9.B osztály november 14-én a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretén belül Reith Claudia és Horváth Adél tanárnőkkel illetve Szabó Dániel tanár úrral és Anta János Attila valamint Paucsa Loretta egyetemi mentorált hallgatókkal ellátogatott a Siklósi Várba.
Látogatásunk kezdetén egy vártörténeti előadáson vettünk részt a várkápolnában, ahol megtudtuk, hogy a vár hazánk fontos történelmi nevezetessége. A Garai család 1395-1481-ig birtokolta a várat majd a birtok visszaszállt Mátyás királyra, aki fiának Corvin Jánosnak adományozta. 1507-ben Perényi Imre nádor vette el a várat Both Andrástól és testvérétől a lázadásuk miatt. Perényi Imre felesége halála után Kanizsai Dorottyát vette feleségül. Korábban is jelentős vagyonnal rendelkezett, ezzel a házassággal tovább növelte vagyonát. A gótikus várkastélyt átalakították a reneszánsz szellemébe. A Garaiak által épített, már elavultnak számító védműveket is korszerűsítették. A beszámoló után a kínzókamrát néztük meg közösen, amiről megtudtuk, hogy eredetileg egy kovácsműhely volt, ahol a rabokra a béklyót felhelyezték. A kiállításon a középkor és az újkor legnépszerűbb kínzási és kivégzési módszerek eszközeit láthattuk. Kínzókamrából nyílnak az egykori nemesi börtöncellák, amik sokkal kényelmesebbek voltak, mint a jobbágybörtön cellái, a nemeseknek ugyanis jobb fekhelyek, nagyobb és világosabb tér illetve fűtés járt. Ezután 5 fős csapatokba álltunk és egy helyszíni kvízjátékban vettünk részt, amiben a tudásunkat tették próbára. A kvíz kitöltéséhez az egész várat körbe jártuk a válaszokat keresve valamint a látogatás elején hallott vártörténetben elhangzottak is segítettek. Voltak olyan kiállítások, ahol felpróbálhattunk néhány öltözéket, kipróbálhattunk kardokat, ami sokaknak nagyon tetszett. A várfalra is kimehettünk ,ahonnan látszódott a máriagyűdi kegytemplom is. Láttunk a reneszánsz bútorokról, a középkori fegyver- és hadtörténetről illetve a I.-II. világháborúról kiállításokat. Volt rózsakert, ahol Kanizsai Dorottyát ábrázoló szobrot fedeztünk fel. A Tenkes Kapitány Panoptikumát is megnéztük. Jól éreztük magunkat ezen a kiránduláson, nagyon tanulságos volt, hiszen történelemből pont ezt a korszakot tanuljuk. A kvíz kitöltése közben fejlődött a csapatmunkánk és sok új információt tudtunk meg.
GAMOS LAURA 10/A beszámolója
November 14-én, osztályunk a 10/A osztállyal együtt, a siklósi várba látogatott el, a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében. A vár sokszínűen mutatta be a középkori életmódot, a középkor tárgyi emlékeit, például fegyvereket, bútorokat. A gyönyörűen felújított várkápolna és vármúzeum betekintést engedett a vár és a régió történelmébe. Pécsről autóbusszal utaztunk Siklósra. Az érkezést követően a kápolnában egy tartalmas vártörténeti előadáson vettünk részt. Majd a börtönkiállításon egy rövidebb tárlatvezetés keretében sok érdekességet tudtunk meg, képet kapva a vár és a kor „sötétebb” oldaláról is. Ezt követően szabad várbejárás volt a program, ehhez kisebb csoportokat alkottunk és egy rövid tesztet töltöttünk ki a kiállítási anyaghoz, látnivalókhoz kapcsolódóan. Az osztály meglátásom szerint jól érezte magát, a program jót tett az alakuló osztályközösségnek is. Sokat megtudtunk nemcsak a várról, hanem egymásról is. Örülök, hogy részt vehettünk ezen a tanulmányi kiránduláson!
Tigelmann Hanna, 9/b osztályos tanuló